IM513L6AXKMA1
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 24-PowerDIP Module (1.028", 26.10mm) |
| Technology | Power MOSFET |
| Interface | PWM |
| Supplier Device Package | 24-DIP |
| Voltage - Supply | 13.5V ~ 18.5V |
| Current - Output | 10A |
| Output Configuration | Half Bridge (3) |
| Voltage - Load | - |
| Motor Type - Stepper | Multiphase |
| Motor Type - A C, D C | - |
| Step Resolution | - |
| Applications | General Purpose |
| Function | Driver |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The IM513L6AXKMA1 is a motor drivers & controllers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 24-PowerDIP Module (1.028", 26.10mm).
This device comes in a 24-PowerDIP Module (1.028", 26.10mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 25.255 units of IM513L6AXKMA1 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the IM513L6AXKMA1 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 25.255 units of IM513L6AXKMA1 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the IM513L6AXKMA1 available in?
The IM513L6AXKMA1 by Rochester Electronics is available in a 24-PowerDIP Module (1.028", 26.10mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for IM513L6AXKMA1?
Unit pricing for IM513L6AXKMA1 starts at $2.95 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.