IMISM532AXB
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Type | Spread Spectrum Clock Generator |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Frequency - Max | - |
| Number of Circuits | 1 |
| Output | LVTTL |
| Voltage - Supply | 3.135V ~ 3.465V, 4.5V ~ 5.5V |
| P L L | Yes |
| Input | CMOS, Crystal |
| Ratio - Input: Output | 1:2 |
| Differential - Input: Output | No/No |
| Divider/ Multiplier | Yes/No |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The IMISM532AXB is a clock generators, plls & synthesizers in the Clock Generation family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width).
This device comes in a 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.514 units of IMISM532AXB in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the IMISM532AXB in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.514 units of IMISM532AXB in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the IMISM532AXB available in?
The IMISM532AXB by Rochester Electronics is available in a 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for IMISM532AXB?
Unit pricing for IMISM532AXB starts at $2.40 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.