IMIZ9973BA
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Clock Buffers, Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 52-LQFP |
| Type | Zero Delay Buffer |
| Supplier Device Package | 52-TQFP (10x10) |
| Frequency - Max | 125 MHz |
| Number of Circuits | 1 |
| Output | Clock |
| Voltage - Supply | 2.97V ~ 3.63V, 3.9V ~ 3.6V |
| Input | PECL |
| Ratio - Input: Output | 2:13 |
| Differential - Input: Output | Yes/No |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The IMIZ9973BA is a clock buffers & drivers in the Clock Distribution family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Clock Buffers, Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 52-LQFP.
This device comes in a 52-LQFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 21.739 units of IMIZ9973BA in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the IMIZ9973BA in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 21.739 units of IMIZ9973BA in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the IMIZ9973BA available in?
The IMIZ9973BA by Rochester Electronics is available in a 52-LQFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for IMIZ9973BA?
Unit pricing for IMIZ9973BA starts at $3.35 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.