IR2010PBF
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Gate Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Input Type | Non-Inverting |
| Supplier Device Package | 14-DIP |
| Voltage - Supply | 10V ~ 20V |
| Channel Type | Independent |
| Driven Configuration | Half-Bridge |
| Number of Drivers | 2 |
| Gate Type | IGBT, N-Channel MOSFET |
| Logic Voltage - V I L, V I H | 6V, 9.5V |
| Current - Peak Output ( Source, Sink) | 3A, 3A |
| High Side Voltage - Max ( Bootstrap) | 200 V |
| Rise / Fall Time ( Typ) | 10ns, 15ns |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The IR2010PBF is a gate drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Gate Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 14-DIP (0.300", 7.62mm).
This device comes in a 14-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 8.787 units of IR2010PBF in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the IR2010PBF in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 8.787 units of IR2010PBF in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the IR2010PBF available in?
The IR2010PBF by Rochester Electronics is available in a 14-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for IR2010PBF?
Unit pricing for IR2010PBF starts at $1.71 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.