IRS2003SPBF
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Gate Drivers |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Input Type | Inverting, Non-Inverting |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Voltage - Supply | 10V ~ 20V |
| Channel Type | Independent |
| Driven Configuration | Half-Bridge |
| Number of Drivers | 2 |
| Gate Type | IGBT, N-Channel MOSFET |
| Logic Voltage - V I L, V I H | 0.8V, 2.5V |
| Current - Peak Output ( Source, Sink) | 290mA, 600mA |
| High Side Voltage - Max ( Bootstrap) | 200 V |
| Rise / Fall Time ( Typ) | 70ns, 35ns |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The IRS2003SPBF is a gate drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Gate Drivers, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width).
This device comes in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.760 units of IRS2003SPBF in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the IRS2003SPBF in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.760 units of IRS2003SPBF in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the IRS2003SPBF available in?
The IRS2003SPBF by Rochester Electronics is available in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for IRS2003SPBF?
Unit pricing for IRS2003SPBF starts at $0.6620 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.