IRS26302DJTRPBF
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Gate Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead), 32 Leads |
| Input Type | Non-Inverting |
| Supplier Device Package | 44-PLCC, 32 Leads (16.58x16.58) |
| Voltage - Supply | 10V ~ 20V |
| Channel Type | 3-Phase |
| Driven Configuration | Half-Bridge |
| Number of Drivers | 6 |
| Gate Type | IGBT, N-Channel MOSFET |
| Logic Voltage - V I L, V I H | 0.8V, 2.5V |
| Current - Peak Output ( Source, Sink) | 200mA, 350mA |
| High Side Voltage - Max ( Bootstrap) | 600 V |
| Rise / Fall Time ( Typ) | 125ns, 50ns |
| E U Ro H S Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The IRS26302DJTRPBF is a gate drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Gate Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 44-LCC (J-Lead), 32 Leads.
This device comes in a 44-LCC (J-Lead), 32 Leads package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 7.344 units of IRS26302DJTRPBF in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the IRS26302DJTRPBF in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 7.344 units of IRS26302DJTRPBF in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the IRS26302DJTRPBF available in?
The IRS26302DJTRPBF by Rochester Electronics is available in a 44-LCC (J-Lead), 32 Leads package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for IRS26302DJTRPBF?
Unit pricing for IRS26302DJTRPBF starts at $5.52 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.