IS80C86
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Supplier Device Package | 44-PLCC (16.58x16.58) |
| Voltage - I/ O | 5V |
| Speed | 5MHz |
| Core Processor | 80C86 |
| Number of Cores/ Bus Width | 1 Core, 16-Bit |
| Co- Processors/ D S P | - |
| R A M Controllers | - |
| Graphics Acceleration | No |
| Display & Interface Controllers | - |
| Ethernet | - |
| S A T A | - |
| U S B | - |
| Security Features | - |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The IS80C86 is a microprocessors (mpu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Package / Case: 44-LCC (J-Lead), Supplier Device Package: 44-PLCC (16.58x16.58).
This device comes in a 44-LCC (J-Lead) package.
FPGACenter currently has 1.788 units of IS80C86 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the IS80C86 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.788 units of IS80C86 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the IS80C86 available in?
The IS80C86 by Rochester Electronics is available in a 44-LCC (J-Lead) package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for IS80C86?
Unit pricing for IS80C86 starts at $17.42 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.