KA5M0265RYDTU
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-4 Full Pack |
| Supplier Device Package | TO-220F-4L |
| Voltage - Breakdown | 650V |
| Power ( Watts) | - |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 8.8V ~ 30V |
| Frequency - Switching | 67kHz |
| Output Isolation | - |
| Topology | Flyback, Forward |
| Voltage - Start Up | 15 V |
| Duty Cycle | 77% |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage |
| Control Features | Soft Start |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The KA5M0265RYDTU is a ac-dc converters & offline switchers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers, Product Status: Active, Operating Temperature: -25°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Through Hole, Package / Case: TO-220-4 Full Pack.
This device comes in a TO-220-4 Full Pack package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 47.410 units of KA5M0265RYDTU in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the KA5M0265RYDTU in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 47.410 units of KA5M0265RYDTU in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the KA5M0265RYDTU available in?
The KA5M0265RYDTU by Rochester Electronics is available in a TO-220-4 Full Pack package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for KA5M0265RYDTU?
Unit pricing for KA5M0265RYDTU starts at $1.55 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.