KMC908GR4CDW
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |
| Peripherals | LVD, POR, PWM |
| Number of I/ O | 21 |
| Speed | 8MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | - |
| R A M Size | 384 x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 8-Bit |
| Connectivity | SCI, SPI |
| Program Memory Size | 4KB (4K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 6x8b SAR |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The KMC908GR4CDW is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width).
This device comes in a 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.510 units of KMC908GR4CDW in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the KMC908GR4CDW in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.510 units of KMC908GR4CDW in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the KMC908GR4CDW available in?
The KMC908GR4CDW by Rochester Electronics is available in a 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for KMC908GR4CDW?
Unit pricing for KMC908GR4CDW starts at $8.40 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.