LM2596DSADJG
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input ( Max) | 40V |
| Supplier Device Package | D2PAK-5 |
| Current - Output | 3A |
| Frequency - Switching | 150kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Buck, Boost, Buck-Boost |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 1.23V |
| Voltage - Output ( Max) | 37V |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input ( Min) | 4.5V |
| Function | Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LM2596DSADJG is a dc-dc switching regulators in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Regulators, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA.
This device comes in a TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 13.232 units of LM2596DSADJG in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LM2596DSADJG in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 13.232 units of LM2596DSADJG in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LM2596DSADJG available in?
The LM2596DSADJG by Rochester Electronics is available in a TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LM2596DSADJG?
Unit pricing for LM2596DSADJG starts at $1.10 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.