LM2941CSX
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input ( Max) | 26V |
| Supplier Device Package | DDPAK/TO-263-5 |
| Current - Supply ( Max) | 15 mA |
| Current - Output | 1A |
| Current - Quiescent ( Iq) | 10 mA |
| Control Features | Enable |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 5V |
| Voltage - Output ( Max) | 20V |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | 1V @ 1A |
| P S R R | - |
| Protection Features | Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LM2941CSX is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 125°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA.
This device comes in a TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 13.585 units of LM2941CSX in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LM2941CSX in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 13.585 units of LM2941CSX in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LM2941CSX available in?
The LM2941CSX by Rochester Electronics is available in a TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LM2941CSX?
Unit pricing for LM2941CSX starts at $2.39 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.