LM317MT
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input ( Max) | 40V |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
| Current - Supply ( Max) | - |
| Current - Output | 500mA |
| Current - Quiescent ( Iq) | - |
| Control Features | - |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 1.2V |
| Voltage - Output ( Max) | 37V |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | - |
| P S R R | 80dB ~ 65dB (120Hz) |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LM317MT is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Through Hole, Package / Case: TO-220-3.
This device comes in a TO-220-3 package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 34.243 units of LM317MT in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LM317MT in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 34.243 units of LM317MT in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LM317MT available in?
The LM317MT by Rochester Electronics is available in a TO-220-3 package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LM317MT?
Unit pricing for LM317MT starts at $0.3173 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.