LM323K STEEL
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-204AA, TO-3 |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input ( Max) | 20V |
| Supplier Device Package | TO-3-2 |
| Current - Supply ( Max) | - |
| Current - Output | 3A |
| Current - Quiescent ( Iq) | - |
| Control Features | - |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 5V |
| Voltage - Output ( Max) | - |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | - |
| P S R R | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| H T S U S | 0000.00.0000 |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LM323K STEEL is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 125°C, Mounting Type: Through Hole, Package / Case: TO-204AA, TO-3.
This device comes in a TO-204AA, TO-3 package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 1.585 units of LM323K STEEL in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LM323K STEEL in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.585 units of LM323K STEEL in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LM323K STEEL available in?
The LM323K STEEL by Rochester Electronics is available in a TO-204AA, TO-3 package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LM323K STEEL?
Unit pricing for LM323K STEEL starts at $53.37 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.