LM336Z5X
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Voltage Reference |
| Product Status | Active |
| Tolerance | ±4% |
| Temperature Coefficient | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads |
| Current - Supply | - |
| Voltage - Input | - |
| Output Type | Fixed |
| Supplier Device Package | TO-92-3 |
| Reference Type | Shunt |
| Current - Output | 15 mA |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 5V |
| Voltage - Output ( Max) | - |
| Noise - 0.1 Hz to 10 Hz | - |
| Noise - 10 Hz to 10k Hz | - |
| Current - Cathode | 10 mA |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LM336Z5X is a voltage references in the Voltage Regulators family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Voltage Reference, Product Status: Active, Tolerance: ±4%, Temperature Coefficient: -, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C (TA).
This device comes in a TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 618 units of LM336Z5X in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LM336Z5X in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 618 units of LM336Z5X in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LM336Z5X available in?
The LM336Z5X by Rochester Electronics is available in a TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LM336Z5X?
Unit pricing for LM336Z5X starts at $0.7060 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.