LM337BTG
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input ( Max) | -40V |
| Supplier Device Package | TO-220 |
| Current - Supply ( Max) | 10 mA |
| Current - Output | 1.5A |
| Current - Quiescent ( Iq) | 6 mA |
| Control Features | - |
| Output Configuration | Negative |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | -1.2V |
| Voltage - Output ( Max) | -37V |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | - |
| P S R R | 77dB (120Hz) |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LM337BTG is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Through Hole, Package / Case: TO-220-3.
This device comes in a TO-220-3 package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 15.734 units of LM337BTG in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LM337BTG in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 15.734 units of LM337BTG in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LM337BTG available in?
The LM337BTG by Rochester Electronics is available in a TO-220-3 package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LM337BTG?
Unit pricing for LM337BTG starts at $0.2610 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.