LM3406HVQMHQ1
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/LED Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Frequency | 10kHz ~ 1MHz |
| Type | DC DC Regulator |
| Supplier Device Package | 14-HTSSOP |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Output | - |
| Current - Output / Channel | 1.5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Step-Down (Buck) |
| Voltage - Supply ( Max) | 75V |
| Voltage - Supply ( Min) | 6V |
| Dimming | PWM |
| Applications | Automotive, Lighting |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LM3406HVQMHQ1 is a led drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/LED Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad.
This device comes in a 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 3.234 units of LM3406HVQMHQ1 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LM3406HVQMHQ1 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 3.234 units of LM3406HVQMHQ1 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LM3406HVQMHQ1 available in?
The LM3406HVQMHQ1 by Rochester Electronics is available in a 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LM3406HVQMHQ1?
Unit pricing for LM3406HVQMHQ1 starts at $2.83 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.