LPC11U14FHI33201
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 32-HVQFN (7x7) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, WDT |
| Number of I/ O | 26 |
| Speed | 50MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| R A M Size | 6K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Connectivity | I²C, Microwire, SmartCard, SPI, SSP, UART/USART, USB |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| U S E C C N | 3A991A2 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LPC11U14FHI33201 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 32-VQFN Exposed Pad.
This device comes in a 32-VQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 39.822 units of LPC11U14FHI33201 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LPC11U14FHI33201 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 39.822 units of LPC11U14FHI33201 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LPC11U14FHI33201 available in?
The LPC11U14FHI33201 by Rochester Electronics is available in a 32-VQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LPC11U14FHI33201?
Unit pricing for LPC11U14FHI33201 starts at $0.3564 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.