MC34937APEK
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 54-SSOP (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad |
| Technology | Power MOSFET |
| Interface | SPI |
| Supplier Device Package | 54-SOIC-EP |
| Voltage - Supply | 6V ~ 58V |
| Current - Output | - |
| Output Configuration | Pre-Driver - Half Bridge (3) |
| Voltage - Load | - |
| Motor Type - Stepper | - |
| Motor Type - A C, D C | Brushless DC (BLDC) |
| Step Resolution | - |
| Applications | General Purpose |
| Function | Controller - Commutation, Direction Management |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MC34937APEK is a motor drivers & controllers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 54-SSOP (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad.
This device comes in a 54-SSOP (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.552 units of MC34937APEK in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MC34937APEK in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.552 units of MC34937APEK in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MC34937APEK available in?
The MC34937APEK by Rochester Electronics is available in a 54-SSOP (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MC34937APEK?
Unit pricing for MC34937APEK starts at $2.95 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.