MC68HC908QT1CFQ
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-VDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 8-DFN-EP (4x4) |
| Peripherals | LVD, POR, PWM |
| Number of I/ O | 13 |
| Speed | 8MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | M68HC08 |
| R A M Size | 128 x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 8-Bit |
| Connectivity | - |
| Program Memory Size | 1.5KB (1.5K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| Data Converters | - |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| U S E C C N | Provided as per user requirements |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MC68HC908QT1CFQ is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-VDFN Exposed Pad.
This device comes in a 8-VDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 5.364 units of MC68HC908QT1CFQ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MC68HC908QT1CFQ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 5.364 units of MC68HC908QT1CFQ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MC68HC908QT1CFQ available in?
The MC68HC908QT1CFQ by Rochester Electronics is available in a 8-VDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MC68HC908QT1CFQ?
Unit pricing for MC68HC908QT1CFQ starts at $1.28 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.