MC9S12XDP512MPV-FR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 112-LQFP |
| Supplier Device Package | 112-LQFP (20x20) |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 91 |
| Speed | 80MHz |
| E E P R O M Size | 4K x 8 |
| Core Processor | HCS12X |
| R A M Size | 32K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 16-Bit |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I²C, IrDA, LINbus, SCI, SPI |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 2.35V ~ 2.75V |
| Data Converters | A/D 24x10b SAR |
| Oscillator Type | External |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MC9S12XDP512MPV-FR is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 112-LQFP.
This device comes in a 112-LQFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.326 units of MC9S12XDP512MPV-FR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MC9S12XDP512MPV-FR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.326 units of MC9S12XDP512MPV-FR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MC9S12XDP512MPV-FR available in?
The MC9S12XDP512MPV-FR by Rochester Electronics is available in a 112-LQFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MC9S12XDP512MPV-FR?
Unit pricing for MC9S12XDP512MPV-FR starts at $34.54 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.