MCF51AG128VQH
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-QFP |
| Supplier Device Package | 64-QFP (14x14) |
| Peripherals | DMA, LVD, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 53 |
| Speed | 50MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | Coldfire V1 |
| R A M Size | 16K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Connectivity | I²C, SCI, SPI |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 19x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| U S E C C N | 3A991A2 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MCF51AG128VQH is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 64-QFP.
This device comes in a 64-QFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.357 units of MCF51AG128VQH in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MCF51AG128VQH in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.357 units of MCF51AG128VQH in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MCF51AG128VQH available in?
The MCF51AG128VQH by Rochester Electronics is available in a 64-QFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MCF51AG128VQH?
Unit pricing for MCF51AG128VQH starts at $19.22 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.