MCF51JF128VHS
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-VFLGA Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 44-MAPLGA (5x5) |
| Peripherals | DMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 31 |
| Speed | 50MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | Coldfire V1 |
| R A M Size | 32K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Connectivity | EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.71V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 9x12b; D/A 1x12b |
| Oscillator Type | External |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 3A991A2 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MCF51JF128VHS is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 44-VFLGA Exposed Pad.
This device comes in a 44-VFLGA Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 7.350 units of MCF51JF128VHS in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MCF51JF128VHS in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 7.350 units of MCF51JF128VHS in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MCF51JF128VHS available in?
The MCF51JF128VHS by Rochester Electronics is available in a 44-VFLGA Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MCF51JF128VHS?
Unit pricing for MCF51JF128VHS starts at $4.24 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.