MCF5407CAI220
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 208-BFQFP |
| Supplier Device Package | 208-FQFP (28x28) |
| Peripherals | DMA, WDT |
| Number of I/ O | 16 |
| Speed | 220MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | Coldfire V4 |
| R A M Size | 4K x 8 |
| Program Memory Type | ROMless |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Connectivity | EBI/EMI, I²C, UART/USART |
| Program Memory Size | - |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.65V ~ 3.6V |
| Data Converters | - |
| Oscillator Type | External |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MCF5407CAI220 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 208-BFQFP.
This device comes in a 208-BFQFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.854 units of MCF5407CAI220 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MCF5407CAI220 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.854 units of MCF5407CAI220 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MCF5407CAI220 available in?
The MCF5407CAI220 by Rochester Electronics is available in a 208-BFQFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MCF5407CAI220?
Unit pricing for MCF5407CAI220 starts at $266.66 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.