MCHC908QT2MDWE
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SO |
| Peripherals | LVD, POR, PWM |
| Number of I/ O | 6 |
| Speed | 8MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | HC08 |
| R A M Size | 128 x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 8-Bit |
| Connectivity | - |
| Program Memory Size | 1.5KB (1.5K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 4x8b |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| U S E C C N | Provided as per user requirements |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MCHC908QT2MDWE is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width).
This device comes in a 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 6.307 units of MCHC908QT2MDWE in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MCHC908QT2MDWE in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.307 units of MCHC908QT2MDWE in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MCHC908QT2MDWE available in?
The MCHC908QT2MDWE by Rochester Electronics is available in a 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MCHC908QT2MDWE?
Unit pricing for MCHC908QT2MDWE starts at $3.71 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.