MCIMX516AJM6
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Package / Case | 529-LFBGA |
| Supplier Device Package | 529-BGA Case 2017 (19x19) |
| Voltage - I/ O | 1.2V, 1.875V, 2.775V, 3V |
| Speed | 600MHz |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A8 |
| Number of Cores/ Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Co- Processors/ D S P | Multimedia; NEON™ SIMD |
| R A M Controllers | DDR, DDR2 |
| Graphics Acceleration | Yes |
| Display & Interface Controllers | Keypad, LCD |
| Ethernet | 10/100Mbps (1) |
| S A T A | - |
| U S B | USB 2.0 (3), USB 2.0 + PHY (1) |
| Security Features | ARM TZ, Boot Security, Cryptography, RTIC, Secure Fusebox, Secure JTAG, Secure Memory, Secure RTC |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | 5A992C |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MCIMX516AJM6 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Package / Case: 529-LFBGA, Supplier Device Package: 529-BGA Case 2017 (19x19).
This device comes in a 529-LFBGA package.
FPGACenter currently has 42.345 units of MCIMX516AJM6 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MCIMX516AJM6 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 42.345 units of MCIMX516AJM6 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MCIMX516AJM6 available in?
The MCIMX516AJM6 by Rochester Electronics is available in a 529-LFBGA package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MCIMX516AJM6?
Unit pricing for MCIMX516AJM6 starts at $9.80 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.