MCIMX535DVV2C2
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C (TC) |
| Package / Case | 529-FBGA |
| Supplier Device Package | 529-FBGA (19x19) |
| Voltage - I/ O | 1.3V, 1.8V, 2.775V, 3.3V |
| Speed | 1.2GHz |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A8 |
| Number of Cores/ Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Co- Processors/ D S P | Multimedia; NEON™ SIMD |
| R A M Controllers | LPDDR2, DDR2, DDR3 |
| Graphics Acceleration | Yes |
| Display & Interface Controllers | Keypad, LCD |
| Ethernet | 10/100Mbps (1) |
| S A T A | SATA 1.5Gbps (1) |
| U S B | USB 2.0 (2), USB 2.0 + PHY (2) |
| Security Features | ARM TZ, Boot Security, Cryptography, RTIC, Secure Fusebox, Secure JTAG, Secure Memory, Secure RTC, Tamper Detection |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MCIMX535DVV2C2 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -20°C ~ 85°C (TC), Package / Case: 529-FBGA, Supplier Device Package: 529-FBGA (19x19).
This device comes in a 529-FBGA package.
FPGACenter currently has 2.048 units of MCIMX535DVV2C2 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MCIMX535DVV2C2 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.048 units of MCIMX535DVV2C2 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MCIMX535DVV2C2 available in?
The MCIMX535DVV2C2 by Rochester Electronics is available in a 529-FBGA package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MCIMX535DVV2C2?
Unit pricing for MCIMX535DVV2C2 starts at $67.41 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.