MCIMX6G3DVM05AA-NXP
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TJ) |
| Package / Case | 289-LFBGA |
| Supplier Device Package | 289-MAPBGA (14x14) |
| Voltage - I/ O | 1.2V, 1.35V, 1.5V, 1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V |
| Speed | 528MHz |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A7 |
| Number of Cores/ Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Co- Processors/ D S P | Multimedia; NEON™ SIMD |
| R A M Controllers | LPDDR2, DDR3, DDR3L |
| Graphics Acceleration | No |
| Display & Interface Controllers | LCD, LVDS |
| Ethernet | 10/100Mbps (1) |
| S A T A | - |
| U S B | USB 2.0 + PHY (1) |
| Security Features | ARM TZ, A-HAB, CAAM, CSU, SJC, SNVS |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 5A992 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MCIMX6G3DVM05AA-NXP is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 95°C (TJ), Package / Case: 289-LFBGA, Supplier Device Package: 289-MAPBGA (14x14).
This device comes in a 289-LFBGA package.
FPGACenter currently has 2.906 units of MCIMX6G3DVM05AA-NXP in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MCIMX6G3DVM05AA-NXP in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.906 units of MCIMX6G3DVM05AA-NXP in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MCIMX6G3DVM05AA-NXP available in?
The MCIMX6G3DVM05AA-NXP by Rochester Electronics is available in a 289-LFBGA package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MCIMX6G3DVM05AA-NXP?
Unit pricing for MCIMX6G3DVM05AA-NXP starts at $27.28 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.