MPC5121VY400
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 516-BBGA Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 516-TEPBGA (27x27) |
| Peripherals | DMA, WDT |
| Number of I/ O | 147 |
| Speed | 400MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | e300 |
| R A M Size | 128K x 8 |
| Program Memory Type | ROMless |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, USB OTG |
| Program Memory Size | - |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.08V ~ 1.47V |
| Data Converters | - |
| Oscillator Type | External |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| U S E C C N | 3A991A2 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MPC5121VY400 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 516-BBGA Exposed Pad.
This device comes in a 516-BBGA Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 39.503 units of MPC5121VY400 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MPC5121VY400 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 39.503 units of MPC5121VY400 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MPC5121VY400 available in?
The MPC5121VY400 by Rochester Electronics is available in a 516-BBGA Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MPC5121VY400?
Unit pricing for MPC5121VY400 starts at $35.51 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.