MPC5775K-356DS598
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 356-LFBGA |
| Supplier Device Package | 356-LFBGA (17x17) |
| Peripherals | DMA |
| Number of I/ O | - |
| Speed | 40MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | e200z7260 |
| R A M Size | 1.5M x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Dual-Core |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, FlexRay, I²C, LINFlex, SIPI, SPI |
| Program Memory Size | 4MB (4M x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.19V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 37x12b SAR, 8x12b Sigma-Delta; D/A 1x12b |
| Oscillator Type | External, Internal |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8471.41.0150 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MPC5775K-356DS598 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 356-LFBGA.
This device comes in a 356-LFBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.501 units of MPC5775K-356DS598 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MPC5775K-356DS598 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.501 units of MPC5775K-356DS598 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MPC5775K-356DS598 available in?
The MPC5775K-356DS598 by Rochester Electronics is available in a 356-LFBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MPC5775K-356DS598?
Unit pricing for MPC5775K-356DS598 starts at $40.55 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.