MPC8260AZUPJDB
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 105°C (TA) |
| Package / Case | 480-LBGA Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 480-TBGA (37.5x37.5) |
| Voltage - I/ O | 3.3V |
| Speed | 300MHz |
| Core Processor | PowerPC G2 |
| Number of Cores/ Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Co- Processors/ D S P | Communications; RISC CPM |
| R A M Controllers | DRAM, SDRAM |
| Graphics Acceleration | No |
| Display & Interface Controllers | - |
| Ethernet | 10/100Mbps (3) |
| S A T A | - |
| U S B | - |
| Security Features | - |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MPC8260AZUPJDB is a microprocessors (mpu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 105°C (TA), Package / Case: 480-LBGA Exposed Pad, Supplier Device Package: 480-TBGA (37.5x37.5).
This device comes in a 480-LBGA Exposed Pad package.
FPGACenter currently has 1.658 units of MPC8260AZUPJDB in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MPC8260AZUPJDB in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.658 units of MPC8260AZUPJDB in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MPC8260AZUPJDB available in?
The MPC8260AZUPJDB by Rochester Electronics is available in a 480-LBGA Exposed Pad package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MPC8260AZUPJDB?
Unit pricing for MPC8260AZUPJDB starts at $263.30 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.