MPC875VR66-NXP
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TA) |
| Package / Case | 256-BBGA |
| Supplier Device Package | 256-PBGA (23x23) |
| Voltage - I/ O | 3.3V |
| Speed | 66MHz |
| Core Processor | MPC8xx |
| Number of Cores/ Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Co- Processors/ D S P | Communications; CPM, Security; SEC |
| R A M Controllers | DRAM |
| Graphics Acceleration | No |
| Display & Interface Controllers | - |
| Ethernet | 10Mbps (1), 10/100Mbps (2) |
| S A T A | - |
| U S B | USB 2.0 (1) |
| Security Features | Cryptography |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The MPC875VR66-NXP is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 95°C (TA), Package / Case: 256-BBGA, Supplier Device Package: 256-PBGA (23x23).
This device comes in a 256-BBGA package.
FPGACenter currently has 1.377 units of MPC875VR66-NXP in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the MPC875VR66-NXP in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.377 units of MPC875VR66-NXP in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the MPC875VR66-NXP available in?
The MPC875VR66-NXP by Rochester Electronics is available in a 256-BBGA package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for MPC875VR66-NXP?
Unit pricing for MPC875VR66-NXP starts at $63.90 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.