OMAP5912ZDY
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TC) |
| Package / Case | 289-BGA |
| Supplier Device Package | 289-BGA (19x19) |
| Voltage - I/ O | 1.8V, 2.75V, 3.3V |
| Speed | 192MHz |
| Core Processor | ARM926EJ-S |
| Number of Cores/ Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Co- Processors/ D S P | Signal Processing; C55x, System Control; CP15 |
| R A M Controllers | LPDDR |
| Graphics Acceleration | No |
| Display & Interface Controllers | Keyboard, LCD |
| Ethernet | - |
| S A T A | - |
| U S B | USB 1.1 (1), USB 1.x (2) |
| Security Features | Cryptography, Random Number Generator |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The OMAP5912ZDY is a microprocessors (mpu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TC), Package / Case: 289-BGA, Supplier Device Package: 289-BGA (19x19).
This device comes in a 289-BGA package.
FPGACenter currently has 3.168 units of OMAP5912ZDY in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the OMAP5912ZDY in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 3.168 units of OMAP5912ZDY in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the OMAP5912ZDY available in?
The OMAP5912ZDY by Rochester Electronics is available in a 289-BGA package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for OMAP5912ZDY?
Unit pricing for OMAP5912ZDY starts at $60.55 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.