P80C32SBAA
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Supplier Device Package | 44-PLCC (16.59x16.59) |
| Peripherals | POR |
| Number of I/ O | 32 |
| Speed | 16MHz |
| Core Processor | 8051 |
| R A M Size | 256 x 8 |
| Program Memory Type | ROMless |
| Core Size | 8-Bit |
| Connectivity | UART/USART |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| Oscillator Type | Internal |
| Series | 80C |
| Base Product Number | P80C32 |
| Packaging | Bulk |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The P80C32SBAA is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 44-LCC (J-Lead).
This device comes in a 44-LCC (J-Lead) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 8.029 units of P80C32SBAA in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the P80C32SBAA in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 8.029 units of P80C32SBAA in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the P80C32SBAA available in?
The P80C32SBAA by Rochester Electronics is available in a 44-LCC (J-Lead) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for P80C32SBAA?
Unit pricing for P80C32SBAA starts at $8.65 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.