SM320VC5421PGE20EP
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DSP (Digital Signal Processors) |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TC) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Type | Fixed Point |
| Interface | Host Interface, McBSP |
| Supplier Device Package | 144-LQFP (20x20) |
| Clock Rate | 100MHz |
| Non- Volatile Memory | ROM (8kB) |
| On- Chip R A M | 512KB |
| Voltage - I/ O | 3.30V |
| Voltage - Core | 1.80V |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 3A991A2 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SM320VC5421PGE20EP is a dsp - digital signal processors in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DSP (Digital Signal Processors), Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TC), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 144-LQFP.
This device comes in a 144-LQFP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.549 units of SM320VC5421PGE20EP in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SM320VC5421PGE20EP in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.549 units of SM320VC5421PGE20EP in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SM320VC5421PGE20EP available in?
The SM320VC5421PGE20EP by Rochester Electronics is available in a 144-LQFP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SM320VC5421PGE20EP?
Unit pricing for SM320VC5421PGE20EP starts at $149.53 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.