SM32C6711DGDPA16EP
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DSP (Digital Signal Processors) |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TC) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 272-BBGA |
| Type | Floating Point |
| Interface | Host Interface, McBSP |
| Supplier Device Package | 272-BGA (27x27) |
| Clock Rate | 167MHz |
| Non- Volatile Memory | External |
| On- Chip R A M | 72kB |
| Voltage - I/ O | 3.30V |
| Voltage - Core | 1.20V |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | 3A991A2 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SM32C6711DGDPA16EP is a dsp - digital signal processors in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DSP (Digital Signal Processors), Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TC), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 272-BBGA.
This device comes in a 272-BBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.809 units of SM32C6711DGDPA16EP in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SM32C6711DGDPA16EP in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.809 units of SM32C6711DGDPA16EP in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SM32C6711DGDPA16EP available in?
The SM32C6711DGDPA16EP by Rochester Electronics is available in a 272-BBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SM32C6711DGDPA16EP?
Unit pricing for SM32C6711DGDPA16EP starts at $81.43 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.