SN74HC139ADB
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Signal Switches, Multiplexers, Decoders |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Type | Decoder/Demultiplexer |
| Supplier Device Package | 16-SSOP |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Circuit | 1 x 2:4 |
| Independent Circuits | 2 |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SN74HC139ADB is a signal switches, mux & decoders in the Combinational Logic family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Signal Switches, Multiplexers, Decoders, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-SSOP (0.209", 5.30mm Width).
This device comes in a 16-SSOP (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 10.080 units of SN74HC139ADB in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SN74HC139ADB in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 10.080 units of SN74HC139ADB in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SN74HC139ADB available in?
The SN74HC139ADB by Rochester Electronics is available in a 16-SSOP (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SN74HC139ADB?
Unit pricing for SN74HC139ADB starts at $0.6598 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.