SPC5746CSK1MKU6,557
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 176-LQFP Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 176-LQFP (24x24) |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, WDT |
| Number of I/ O | 129 |
| Speed | 80MHz/160MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | e200z2, e200z4 |
| R A M Size | 512K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Dual-Core |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, I²C, LINbus, SAI, SPI, USB, USB OTG |
| Program Memory Size | 3MB (3M x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 3V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 80x10b, 64x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The SPC5746CSK1MKU6,557 is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 176-LQFP Exposed Pad.
This device comes in a 176-LQFP Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 6.626 units of SPC5746CSK1MKU6,557 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the SPC5746CSK1MKU6,557 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.626 units of SPC5746CSK1MKU6,557 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the SPC5746CSK1MKU6,557 available in?
The SPC5746CSK1MKU6,557 by Rochester Electronics is available in a 176-LQFP Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for SPC5746CSK1MKU6,557?
Unit pricing for SPC5746CSK1MKU6,557 starts at $0.9000 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.