TL494ID
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | Transistor Driver |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 7V ~ 40V |
| Frequency - Switching | 1kHz ~ 300kHz |
| Number of Outputs | 2 |
| Topology | Buck, Boost, Flyback, Forward Converter, Full-Bridge, Half-Bridge, Push-Pull |
| Control Features | Dead Time Control, Frequency Control |
| Output Configuration | Positive |
| Output Phases | 1 |
| Duty Cycle ( Max) | 45% |
| Synchronous Rectifier | No |
| Clock Sync | No |
| Serial Interfaces | - |
| Function | Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The TL494ID is a dc-dc switching controllers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width).
This device comes in a 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 21.714 units of TL494ID in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the TL494ID in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 21.714 units of TL494ID in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the TL494ID available in?
The TL494ID by Rochester Electronics is available in a 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for TL494ID?
Unit pricing for TL494ID starts at $0.2547 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.