UC3865Q
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-LCC (J-Lead) |
| Supplier Device Package | 20-PLCC (9x9) |
| Voltage - Breakdown | - |
| Power ( Watts) | - |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 10.5V ~ 22V |
| Frequency - Switching | 10kHz ~ 1MHz |
| Output Isolation | Non-Isolated |
| Topology | Full-Bridge, Half-Bridge, Push-Pull |
| Voltage - Start Up | 16.5 V |
| Duty Cycle | - |
| Fault Protection | - |
| Control Features | Soft Start |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The UC3865Q is a ac-dc converters & offline switchers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 20-LCC (J-Lead).
This device comes in a 20-LCC (J-Lead) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 6.624 units of UC3865Q in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the UC3865Q in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.624 units of UC3865Q in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the UC3865Q available in?
The UC3865Q by Rochester Electronics is available in a 20-LCC (J-Lead) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for UC3865Q?
Unit pricing for UC3865Q starts at $3.70 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.