UPC29M33AT-E1-AY
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input ( Max) | 16V |
| Supplier Device Package | TO-252 (MP-3Z) |
| Current - Supply ( Max) | 20 mA |
| Current - Output | 500mA |
| Current - Quiescent ( Iq) | 3 mA |
| Control Features | - |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 3.3V |
| Voltage - Output ( Max) | - |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | 1V @ 500mA |
| P S R R | 64dB (120Hz) |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| E U Ro H S Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The UPC29M33AT-E1-AY is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -30°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63.
This device comes in a TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 16.361 units of UPC29M33AT-E1-AY in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the UPC29M33AT-E1-AY in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 16.361 units of UPC29M33AT-E1-AY in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the UPC29M33AT-E1-AY available in?
The UPC29M33AT-E1-AY by Rochester Electronics is available in a TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for UPC29M33AT-E1-AY?
Unit pricing for UPC29M33AT-E1-AY starts at $1.19 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.