W229BHT
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) |
| Type | Spread Spectrum Clock Generator |
| Supplier Device Package | 56-SSOP |
| Frequency - Max | 48MHz, 66MHz |
| Number of Circuits | 2 |
| Output | Clock, Crystal |
| Voltage - Supply | 2.375V ~ 2.625V, 3.135V ~ 3.465V |
| P L L | Yes |
| Input | LVTTL, Crystal |
| Ratio - Input: Output | 1:31 |
| Differential - Input: Output | No/No |
| Divider/ Multiplier | Yes/No |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The W229BHT is a clock generators, plls & synthesizers in the Clock Generation family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 56-BSSOP (0.295", 7.50mm Width).
This device comes in a 56-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 4.419 units of W229BHT in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the W229BHT in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 4.419 units of W229BHT in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the W229BHT available in?
The W229BHT by Rochester Electronics is available in a 56-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for W229BHT?
Unit pricing for W229BHT starts at $17.97 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.