XMC1302T038X0200A
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 38-TFSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | PG-TSSOP-38-9 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I²S, POR, PWM, WDT |
| Number of I/ O | 34 |
| Speed | 32MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| R A M Size | 16K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Connectivity | I²C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Program Memory Size | 200KB (200K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.8V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 16x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | 3A991A2 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The XMC1302T038X0200A is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 38-TFSOP (0.173", 4.40mm Width).
This device comes in a 38-TFSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 6.954 units of XMC1302T038X0200A in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the XMC1302T038X0200A in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.954 units of XMC1302T038X0200A in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the XMC1302T038X0200A available in?
The XMC1302T038X0200A by Rochester Electronics is available in a 38-TFSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for XMC1302T038X0200A?
Unit pricing for XMC1302T038X0200A starts at $0.8775 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.