ZLF645E0H2832G
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, WDT |
| Number of I/ O | 24 |
| Speed | 8MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | Z8 LXMC |
| R A M Size | 1K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 8-Bit |
| Connectivity | UART/USART |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 1.9V ~ 3.6V |
| Data Converters | - |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| U S E C C N | 5A992 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ZLF645E0H2832G is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width).
This device comes in a 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 3.384 units of ZLF645E0H2832G in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ZLF645E0H2832G in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 3.384 units of ZLF645E0H2832G in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ZLF645E0H2832G available in?
The ZLF645E0H2832G by Rochester Electronics is available in a 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ZLF645E0H2832G?
Unit pricing for ZLF645E0H2832G starts at $19.99 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.