ZLR323S2832GR562PT
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |
| Peripherals | LVD, PWM |
| Number of I/ O | 32 |
| Speed | 8MHz |
| E E P R O M Size | - |
| Core Processor | Z8 |
| R A M Size | 256 x 8 |
| Program Memory Type | Mask ROM |
| Core Size | 8-Bit |
| Connectivity | - |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 2V ~ 3.6V |
| Data Converters | - |
| Oscillator Type | Internal |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| H T S U S | 0000.00.0000 |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ZLR323S2832GR562PT is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width).
This device comes in a 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 6.000 units of ZLR323S2832GR562PT in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ZLR323S2832GR562PT in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.000 units of ZLR323S2832GR562PT in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ZLR323S2832GR562PT available in?
The ZLR323S2832GR562PT by Rochester Electronics is available in a 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ZLR323S2832GR562PT?
Unit pricing for ZLR323S2832GR562PT starts at $26.55 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.