BD63150AFM-E2
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-SOP (0.295", 7.50mm Width) + 2 Heat Tabs |
| Technology | DMOS |
| Interface | On/Off |
| Supplier Device Package | 36-HSOP-M |
| Voltage - Supply | 8V ~ 46.2V |
| Current - Output | 5A |
| Output Configuration | Pre-Driver - Half Bridge (2) |
| Voltage - Load | - |
| Motor Type - Stepper | - |
| Motor Type - A C, D C | Brushed DC |
| Step Resolution | - |
| Applications | Printer |
| Function | Driver |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The BD63150AFM-E2 is a motor drivers & controllers in the LED & Motor Drivers family manufactured by ROHM Semiconductor. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Motor Drivers, Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -25°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 36-SOP (0.295", 7.50mm Width) + 2 Heat Tabs.
This device comes in a 36-SOP (0.295", 7.50mm Width) + 2 Heat Tabs package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 23.546 units of BD63150AFM-E2 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the BD63150AFM-E2 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 23.546 units of BD63150AFM-E2 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the BD63150AFM-E2 available in?
The BD63150AFM-E2 by ROHM Semiconductor is available in a 36-SOP (0.295", 7.50mm Width) + 2 Heat Tabs package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for BD63150AFM-E2?
Unit pricing for BD63150AFM-E2 starts at $3.51 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.