BD6883GUL-E2
ActiveTechnical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Full, Half-Bridge Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -25°C ~ 150°C (TJ) |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-UFBGA, CSPBGA |
| Technology | Power MOSFET |
| Interface | Logic |
| Supplier Device Package | VCSP50L1 |
| Voltage - Supply | 2.5V ~ 5.5V |
| Current - Output / Channel | 150mA |
| Current - Peak Output | - |
| Fault Protection | Over Temperature, UVLO |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Load Type | Inductive |
| Rds On ( Typ) | - |
| Voltage - Load | - |
| Applications | DC Motors, General Purpose |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The BD6883GUL-E2 is a full & half-bridge drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by ROHM Semiconductor. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Full, Half-Bridge Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -25°C ~ 150°C (TJ), Features: -, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 6-UFBGA, CSPBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.479 units of BD6883GUL-E2 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the BD6883GUL-E2 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.479 units of BD6883GUL-E2 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the BD6883GUL-E2 available in?
The BD6883GUL-E2 by ROHM Semiconductor is available in a 6-UFBGA, CSPBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.