BD71631QWZ-TR
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Battery Chargers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-XFDFN Exposed Pad |
| Battery Chemistry | Lithium Ion/Polymer |
| Number of Cells | 1 |
| Charge Current - Max | 300mA |
| Interface | - |
| Supplier Device Package | UMMP10LZ1824 |
| Fault Protection | Over Temperature, Over Voltage |
| Current - Charging | Constant - Programmable |
| Programmable Features | Current |
| Battery Pack Voltage | 4.7V (Max) |
| Voltage - Supply ( Max) | 5.5V |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The BD71631QWZ-TR is a battery chargers in the Battery & Charging family manufactured by ROHM Semiconductor. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Battery Chargers, Product Status: Active, Operating Temperature: -30°C ~ 105°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 10-XFDFN Exposed Pad.
This device comes in a 10-XFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 7.798 units of BD71631QWZ-TR in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the BD71631QWZ-TR in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 7.798 units of BD71631QWZ-TR in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the BD71631QWZ-TR available in?
The BD71631QWZ-TR by ROHM Semiconductor is available in a 10-XFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for BD71631QWZ-TR?
Unit pricing for BD71631QWZ-TR starts at $1.76 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.