BD750L2FP3-CE2
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-261-4, TO-261AA |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input ( Max) | 45V |
| Supplier Device Package | SOT-223-4F |
| Current - Supply ( Max) | 15 µA |
| Current - Output | 200mA |
| Current - Quiescent ( Iq) | 6 µA |
| Control Features | - |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 5V |
| Voltage - Output ( Max) | - |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | 0.7V @ 200mA |
| P S R R | 60dB (120Hz) |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The BD750L2FP3-CE2 is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by ROHM Semiconductor. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: TO-261-4, TO-261AA.
This device comes in a TO-261-4, TO-261AA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 42.062 units of BD750L2FP3-CE2 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the BD750L2FP3-CE2 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 42.062 units of BD750L2FP3-CE2 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the BD750L2FP3-CE2 available in?
The BD750L2FP3-CE2 by ROHM Semiconductor is available in a TO-261-4, TO-261AA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for BD750L2FP3-CE2?
Unit pricing for BD750L2FP3-CE2 starts at $0.8460 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.