BD7J201EFJ-LBE2
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 8-HTSOP-J |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 8V ~ 80V |
| Frequency - Switching | 400kHz |
| Output Isolation | Isolated |
| Topology | Flyback |
| Voltage - Start Up | 5.2 V |
| Duty Cycle | 50% |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit, UVLO |
| Control Features | EN, Soft Start |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The BD7J201EFJ-LBE2 is a ac-dc converters & offline switchers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by ROHM Semiconductor. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad.
This device comes in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 10.935 units of BD7J201EFJ-LBE2 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the BD7J201EFJ-LBE2 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 10.935 units of BD7J201EFJ-LBE2 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the BD7J201EFJ-LBE2 available in?
The BD7J201EFJ-LBE2 by ROHM Semiconductor is available in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for BD7J201EFJ-LBE2?
Unit pricing for BD7J201EFJ-LBE2 starts at $3.78 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.