BD95602MUV-E2
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear and Switching Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | VQFN032V5050 |
| Voltage - Supply | 5.5V ~ 28V |
| Frequency - Switching | 150kHz ~ 500kHz |
| Number of Outputs | 4 |
| Topology | Step-Down (Buck) Synchronous (2), Linear (LDO) (2) |
| Voltage/ Current - Output 1 | 1V ~ 5.5V, - |
| Voltage/ Current - Output 2 | 1V ~ 5.5V, - |
| Voltage/ Current - Output 3 | 3.3V, 50mA |
| w/ L E D Driver | No |
| w/ Supervisor | No |
| w/ Sequencer | No |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The BD95602MUV-E2 is a linear & switching controllers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by ROHM Semiconductor. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear and Switching Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -20°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 32-VFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 32-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 7.500 units of BD95602MUV-E2 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the BD95602MUV-E2 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 7.500 units of BD95602MUV-E2 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the BD95602MUV-E2 available in?
The BD95602MUV-E2 by ROHM Semiconductor is available in a 32-VFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for BD95602MUV-E2?
Unit pricing for BD95602MUV-E2 starts at $3.58 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.